
Prohloubení znalostí gramatiky německého jazyka se zaměřením na složitější jazykové jevy včetně vedlejších vět, předložek a časování.
Seznámit studující se základními principy kvantové fyziky na systémech popsatelných převážně 2D Hilbertovým prostorem a zdůraznit jejich informační význam. Definovat qubit jako základní jednotku kvantové informace. Vysvětlit a matematicky formulovat jevy superpozice a propletení, jež nemají klasický ekvivalent. Objasnit princip vratných logických operací a jejich realizaci pomocí qubitů a hradel. Vysvětlit fyzikální podstatu kvantových výpočtů, problém dekoherence a klíčové aspekty kvantového měření.
Student by měl mít základní znalosti lineární algebry, komplexních čísel a pravděpodobnosti. Očekává se schopnost aplikovat matematické koncepty a techniky při řešení fyzikálních problémů, včetně práce s abstraktními pojmy. Student by měl být schopen analyzovat problémy, identifikovat relevantní fyzikální principy a zvolit vhodné metody k nalezení řešení. Znalost základů programování je výhodou.
Po absolvování předmětu bude student schopen vysvětlit dvouštěrbinový experiment v souvislosti s interferencí světla. Umět vysvětlit a matematicky popsat jevy superpozice a propletení a chápat jejich důsledky oproti klasické fyzice. Vysvětlilt experiment s Mach-Zenderovým interferometrem. Pravděpodobnost v kvantové mechanice. Matematicky definovat qubit a uvést několik fyzikálních příkladů a jeho realizace. Ovládat vektorový popis kvantových stavů (bra-ket notace). Popsat fyzikální realizace jednoduchých kvantových hradel a několik principů konstrukce kvantových počítačů. Znát principy fungování alespoň některých klíčových kvantových algoritmů (např. Deutschův, Groverův, Shorův) a chápat jejich potenciální výhodu oproti klasickým algoritmům. Popsat BB84 protokol, vysvětlit podstatu EPR paradoxu. Vysvětlit koncept kvantové nadřazenosti a problémy, s nimiž se potýká kvantové počítání.
Umět matematicky popisovat stavy qubitů, kvantové operace a evoluci kvantových systémů pomocí formalismu lineární algebry. Umět vizualizovat a analyzovat stavy jednotlivých qubitů pomocí Blochovy sféry a provádět s nimi operace. Umět navrhovat a analyzovat jednoduché kvantové obvody pro realizaci základních kvantových algoritmů. Umět interpretovat pravděpodobnostní výsledky kvantových měření a spojit je s kvantovým stavem před měřením. Umět diskutovat o hlavních výzvách v oblasti kvantových výpočtů, jako je dekoherence, škálovatelnost a přesnost řízení qubitů.
Přednáška založená na výkladu,
Cvičení (praktické činnosti).
Fakulta aplikovaných věd
KFY/FZKV
Od 15. 6. 2025 do 31. 8. 2025
Zimní semestr 2025/2026
Místnost UC 107
Budova FAV, areál Bory
Pátek 11:10 – 13:45 hod.
19. 09. 2025 – 12. 12. 2025
Kontaktní výuka: 39h
Příprava na dílčí test: 15h
Příprava na zkoušku: 45h
Po přihlášení budete přesměrováni na e-přihlášku, kde je nutné registraci dokončit.
Technická 8, Plzeň
Prohloubení znalostí gramatiky německého jazyka se zaměřením na složitější jazykové jevy včetně vedlejších vět, předložek a časování.
Zdokonalení odborné němčiny pro profesní komunikaci – od porozumění ekonomickým textům až po psaní korespondence a vedení rozhovorů.
Vstup do světa odborné němčiny – základy komunikace a gramatiky pro ekonomicky zaměřené prostředí.
End of Content.