Mimořádné studium ZČU

PRAVIDLA PRO ZÁPIS DO MIMOŘÁDNÉHO STUDIA

Zájemce o celoživotní vzdělávání se před podáním přihlášky seznámí se všemi řády a předpisy o celoživotním vzdělávání a s pravidly organizace mimořádného studia na ZČU, zejména se způsobem stanovení poplatků, podmínkami zápisu předmětů a se způsobem jejich kontroly.


Zájemce o mimořádné studium je povinen před vyplněním přihlášky zkontrolovat, že předměty uvedené v jeho přihlášce jsou rozvrženy tak, že bude možné se účastnit jejich výuky.


Není povoleno se hlásit na předměty za více než 30 kreditů za semestr.


Pro zápis předmětů je nutné splňovat odborné vstupní požadavky (mít znalosti, které předmět předpokládá) a jazykové schopnosti umožňující aktivní účast na výuce v tom jazyce, v němž je předmět vyučován. Tyto předpoklady se nekontrolují při podání přihlášky, ale až v první fázi výuky předmětu.


Vyučující předmětu může požádat o zrušení zápisu předmětu účastníka mimořádného studia z následujících důvodů:

    • organizační důvody,
    • nedostatečná kapacita,
    • nesplnění vstupních požadavků pro zápis předmětu,
    • nedostatečná znalost jazyka výuky.
  1.  

Účast ve výuce předmětů zapsaných v mimořádném studiu a způsob jejich plnění se řídí přiměřenou aplikací běžných studijních předpisů. V mimořádném studiu nelze využívat výhod vyplývajících ze statusu studenta se speciálními potřebami.

 

Poplatek lze za určitých okolností vrátit na bankovní účet uvedený v přihlášce. Vracení poplatků se řídí těmito pravidly:

    1. Účastník se může rozhodnout, že požádá o ukončení studia a vrácení poplatku do 10 dnů po první rozvrhované hodině daného předmětu. Pokud se účastník z jakýchkoli důvodů přestane účastnit výuky zapsaných předmětů později, poplatek se nevrací.
    2. Pokud zájemce o mimořádné studium do přihlášky uvede předměty, jejichž výuka se v rozvrhu překrývá, zaplacený poplatek se nevrací. Jestliže ale k překryvu dojde až po podání přihlášky důsledkem změny rozvrhu, poplatek za předmět, který není možné v důsledku změny rozvrhu navštěvovat, bude na žádost účastníka vrácen.
    3. Dojde-li ke zrušení zápisu předmětu na žádost vyučujícího, bude poplatek automaticky vrácen.

PODMÍNKY PRO SOUBĚH ŘÁDNÉHO A MIMOŘÁDNÉHO STUDIA

Tyto dodatečné podmínky se týkají všech zájemců o mimořádné studium, kteří jsou souběžně zapsáni v dosud neukončeném řádném studiu na ZČU (včetně přerušeného studia).


Tito zájemci musejí pořadateli dodat písemné stanovisko studijního proděkana součásti, kde jsou zapsáni k řádnému studiu. Proděkan se ve stanovisku vyjadřuje k seznamu předmětů uvedených na přihlášce do mimořádného studia.


Povolen bude pouze zápis omezeného počtu předmětů (obvykle jeden nebo dva), aby absolvování mimořádného studia nevedlo k neúměrnému prodlužování doby studia. Pokud proděkan neschválí zápis určitého předmětu, je zájemci automaticky vrácena příslušná část zaplaceného poplatku. Proděkan může uznat předmět absolvovaný v rámci mimořádného studia jako předmět C v řádném studiu.

 

Studentům řádného studia bude důrazně doporučeno, aby předměty, které si chtějí zapsat v mimořádném studiu, se studijním proděkanem konzultovali před podáním přihlášky.


Žádný předmět si nelze zapsat zároveň v řádném i v mimořádném studiu. Pokud bude zjištěno, že některý student si zapsal ten samý předmět souběžně v obou typech studia, bude mu zápis v mimořádném studiu zrušen bez nároku na vrácení poplatku. Zrušení zápisu z těchto důvodů lze provést kdykoli během semestru.