
Objevte fascinující svět kvantových výpočtů – od kvantových jevů a qubitů přes logické operace až po řešení úloh v kontextu...
1. Základní pojmy a obecná charakteristika chemických výrob. Přehled výrobních oborů s chemickým zaměřením. Surovinová základna. Volba optimálních podmínek výroby.
2. Ovlivňování výtěžku chemických výrob – chemická kinetika. Katalytické procesy. Pochody a zařízení chemické technologie. Hydrodynamické procesy, sdílení tepla.
3. Difúzní procesy, výroba chladu, mechanické pochody. Fluidní technika.
4. Technologie vody. Technologie silikátů-maltoviny, keramika, sklo. Metalurgie, výroba železa, oceli, hliníku, mědi. Koroze.
5. Anorganické výroby: výroba a čištění technických plynů (vodík, kyslík, syntézní a topné plyny). Průmysl síry. Průmysl dusíku.
6. Zpracování chloridu sodného: výroba chloru, hydroxidu sodného, sody, kyseliny chlorovodíkové. Výroba pigmentů. Výroba průmyslových hnojiv.
7. Suroviny pro organické technologie. Zpracování uhlí (paliva, koks a topné plyny). Zpracování ropy, výroba pohonných hmot a maziv.
8. Chemie C1. Základní petrochemické výroby: výroba nenasycených a aromatických uhlovodíků.
9. Sekundární petrochemie: ethylen, propylen, uhlovodíky C4, acetylen. Výroba základních organických sloučenin
10. Makromolekulární látky. Přehled sortimentu makromolekulárních látek. Chemická vlákna. Elastomery.
11. Obecná charakteristika biochemických a potravinářských výrob. Technologie sacharidů, výroba cukru a škrobu. Výroba buničiny a celulosových vláknin.
12. Kvasný průmysl, výroba piva, vína, lihu, droždí, octa, kyseliny citronové, antibiotik. Technologie tuků, bílkovin. Konzervárenský průmysl.
Předmět Chemická technologie se zaměřuje na základní principy a aplikace chemických procesů, které se využívají v průmyslu. Cílem předmětu je seznámit studenty s technologickými postupy při výrobě anorganických i organických látek a materiálů, využití a hospodaření s energiemi a základními principy potravinářských technologií.
Předmět poskytuje studentům rozšiřující informace pro případné pokračování ve studiu technických nebo přírodovědných oborů na vysokých školách, nebo pro přímý vstup na pracovní trh v oblasti chemie nebo životního prostředí.
Student by měl být schopen charakterizovat podstatu biochemických procesů a popsat základní principy i hlavní části systému obecné, fyzikální a organické chemie. Očekává se dovednost používat chemickou symboliku a názvosloví a schopnost aplikovat nové chemické poznatky získané z odborné periodické literatury. Student by měl také ovládat výpočtový aparát základních chemických disciplín a umět efektivně využívat informační technologie při práci s chemickými daty a zdroji.
Po absolvování předmětu student umí student používat základní pojmy chemického průmyslu, je schopen popsat chemické pochody a princip fungování chemických zařízení. Vyjmenovává a rozpoznává různé typy chemických technologií a jejich produkty v celé šíři chemické technologie. Využívá znalosti bezpečnostních pravidel a ekologických aspektů týkajících se chemických výrob.
Přednáška (online i kontaktní),
Výuka podporovaná multimédii,
Diskuse, skupinová práce, praktická výuka,
Samostatná práce studentů,
Seminární práce.
Fakulta pedagogická
KCH/CHTCH
Od 15. 6. 2025 do 31. 8. 2025
Zimní semestr 2025/2026
Místnost VC 105
Budova FPE, Veleslavínova 42, Plzeň
Čtvrtek 10:15 – 12:50 hod.
18. 09. 2025 – 11. 12. 2025
Kontaktní výuka: 52h
Příprava prezentace: 10h
Příprava na zkoušku: 50h
Po přihlášení budete přesměrováni na e-přihlášku, kde je nutné registraci dokončit.
Veleslavínova 42, Plzeň
Objevte fascinující svět kvantových výpočtů – od kvantových jevů a qubitů přes logické operace až po řešení úloh v kontextu...
Prohloubení znalostí gramatiky německého jazyka se zaměřením na složitější jazykové jevy včetně vedlejších vět, předložek a časování.
Zdokonalení odborné němčiny pro profesní komunikaci – od porozumění ekonomickým textům až po psaní korespondence a vedení rozhovorů.